У тексті присутні тексти віршів:
Гора – Юлія Саніна
Вечір з товстого скла – Михайль Семенко
Вільна – Альона Альона, Юлія Саніна, Тіна Кароль (алюзія)
Андромеда – Юлія Саніна
4.04.2029-6.04.2029(932)
від RusalonkaKateUwU– Сука, кожен день по 40 гривень за стакан кави, а згадую я, блядь, лише слова з якихось віршів! Це, сука, взагалі ніяк! Це вже не блокнот, а збірник цитат якийсь!
Юля з Мартою сиділи в невеликому кафе біла офісу. Фіолетовий блокнот був відкритий, ручка вже виводила у ньому новий спогад.
«Гора»
Говорить гора: “Не знаєш ти меж.
Куди ти біжиш? Коли ти минеш?”
Ручка ковзнула повз текст, накресливши нерівну каракулю. Ще мить – і вона з глухим стуком вдарилася в м’який диван.
– Я так не можу! – психонула Саніна, уже відчуваючи, як очі потихеньку наповнюють сердиті сльози. – Прогресу ніякого! Я пам’ятаю лише вірші! Ні як виконувала їх, ні як писала! Я поняття не маю, як з допомогою цього відновлювати мені пам’ять!
– Юль, ми знайдемо спосіб… – одразу простягнула руку Тичана.
– Та як??? – вибухнула брюнетка. – Я за цей тиждень вивчила кожен камінь на Хрещатику, приглядаючись до найменших дрібниць! Все метро об’їздила – просто так об’їздила, блядь, аби почути щось знайоме – ніхуя! Я вглядаюся в кожне обличчя, навіть кожен офіціант в цьому кафе – і то мені здається, що я за ці пару днів їх всіх напам’ять повивчала – мені здається, люди вже думають, що я чокнута! А з трансу мене виводять просто якісь рандомні слова і речі, які я чую і бачу просто так – блядь, Марта, я подивилась на прапор Японії на ресторані, і згадала пісню «Japanese dancer»! Не кажи мені, що це нормально!
Руда зіщулилася, притихнувши. У брюнетки опустилися плечі.
– Я просто не знаю… Для згадки якихось подій мені, скоріш за все, потрібен сильніший чинник, подразник… Якесь місце, я не знаю, звук… Ну бля… Щось, що означало для мене більше! А не, блядь, японський прапор! Мені б знайти ту, за якою моє серце сумує…
– Знайдемо, Оль… Юль. Ти краще ще скажи, чи Тіна сьогодні приходила?
– Так… Поговорили з нею трохи… Майже ніколи не відчувала себе так комфортно, як з нею… – Юля усміхнулася. – Вона мені про Юлю і Павла Тичину розповіла. І про Семенка. Уявляєш, вони з Хвильовим побилися! За що, правда, мені Тіна не розповіла, але… Все одно ми так сміялися! А Мишко, до речі, трохи відрізняється від того, що в Ти[Романтиці] був. Тіна сказала, що вони з ним дружать, а з друзями Семенко набагато м’якший. О, а ще він іноді до Куліша за папіросами бігає! А, а Тичина за пергаментами до Йогансена зазвичай іде! А це тому, що вони живуть буквально один під одним – Майк на четвертому поверсі, а Павлік на п’ятому!
Марта сиділа, закинувши ногу на ногу, і зачудовано слухала розповіді подруги, усміхаючись на всі 32, через що ямочки на її щоках проглядалися ще дужче. Врешті вона засміялася і похитала головою.
– Ніколи б не подумала, що буду це чути від людини, яка буквально тиждень тому ненавиділа українську літературу.
– Я її не ненавиділа. Це Вал сказав мені, що вона нецікава. І я ж йому вірила. – плечі брюнетки знову опустилися. – Враження, ніби процес стирання моєї пам’яті був практично невідворотній… Мені страшно, що ми просто… Не повернемо мені нічого. Я повністю розумію, що я Юлія Саніна, пам’ятаю, що писала вірші і вела щоденник… А далі все…
– Але ти вже згадала це, значить, процесс відворотній. Може, тобі варто взагалі дізнатися про своє минуле життя, аби згадати це? Як тобі такий варіант? Ви ж паралельні. Чому б просто не дізнатися більше про саму Головань?
– Але Тіна не зможе мені про неї розповісти, бо я не повірю…
– Чому ж? Тобі ж не про тебе розкажуть, а про іншу людину. А паралельно з цим ти зможеш і щось зі свого життя згадати, бо має бути алюзія на тебе.
– Мені б самій поки подізнаватися… Тільки я не знаю, як… Юля з Тіною жили в Харкові, а ми з тобою зараз у Києві. Яким чином я поїду до Будинку Слово, кинувши роботу і все інше? А Валу я що скажу?
– Значить, будемо випрошувати відрядження… Десь у Харків тебе сто відсотків можна випросити…
Саніна завмерла і повернулася до рудої. Відрядження… Ну звісно! Це ж єдиний вагомий спосіб потрапити до Харкова без зайвих запитань! Вона може зустрітися навіть із самою Юлею Головань, якщо знайде її дім!
– Марто, коли я казала тобі, що ти геній, я казала правду! Ти просто найкраща!
Марта знову почервоніла, аж здавалося, що її обличчя зараз стане одного кольору з її волоссям, що змусило брюнетку щиро засміятися. Проте за мить вона знову стала серйозною.
– Тільки от як випросити це відрядження…
– Випросимо. Мусимо. Звісно, більшість тобі доведеться робити самій, але… Чорт з ним! Я впевнена, що скоро ти будеш у Харкові.
– Глянемо… Боже, Марто, ти навіть не уявляєш, як я горю бажанням дізнатися все це… І ще мені цікаво, чому Валєра це зробив. Нащо йому це? Який йому зиск з того, що я втратила пам’ять?
– Ми дізнаємося це. Можливо, ти навіть це згадаєш.
У Юлі зжалося серце.
– Я не знаю, чи хочу цього… – промовила вона, пом’явши в кулаках тканину своїх брюк. – Це ж буквально… Переломний момент… Ах, добре, зараз не про це. – Струснувши головою, Саніна глянула на годинник і, ахнувши, згорнула блокнот. – Треба йти. Обід закінчується.
Тичана трохи похнюпилась, але, теж швидко струснувши головою, прогнала сум.
– Добре… Тоді просто поговори з Тіною ввечері. О, і ще. Я послідкую за репертуаром МУРівців. Відведу тебе на якусь з їхніх вистав, може, навіть знову на [Романтику]. Зазвичай вони спілкуються з фанами, автографи там роздають… Думаю, зможеш трохи розпитати їх про «Слово». Якщо це допоможе. А, особливо раджу Машу О’Райлі розпитати. І Сашу Хоменка.
– А інші?
– А там не всі спеціалізуються на будинку. Ну, тобто. На “[Романтиці]” всі, звичайно, ну, крім балету, напевно. А от Аня Одинець (вона в інших виставах грає) прийшла вже після Слова, як і деякі інші, не знаю, чи там багато дізнаєшся від них. Взагалі найкраще говорити з їхньою “великою п’ятіркою” – Хоменко, Ткаченко, Заїка, Шмундир і О’Райлі. Ну але вони все одно на кожній виставі є. Але виловлю на “Ти[Романтику]” краще. Сьогодні ж гляну їх репертуар.
– А Валу я що скажу, коли піду?
– Що йдеш до мене на ночівлю. Це ж логічно, поідеї. Ідеш до мене. Не дзвонити. От і все. І питань виникнути не повинно. Бо мені Валерій, здається, довіряє. Він думає, що я не знаю про твою підставу…
– По факту, здійсненно. Класна ідея. Боже, Марта, я тебе люблю. Звідки ти така розумна взялася?
– Щодо “звідки” не скажу, ну, напевно, з живота мами. А от щодо того, “куди” я зараз піду, напевно, скажу, тому що якщо ми обидві зараз же не побіжимо в наш офіс, місце, “куди” ми відправимось або хоча б куди нас пошлють потім, буде явно не Середземним морем.
– Ти це на ходу придумала чи вдома репетирувала? – давлячи сміх, спитала Саніна.
– Це тобі знати не положено.
Дівчата пирснули і, швидко зібравшись, вийшли з кафе.
***
– Розкажи мені про Юлю.
– Ти ж знаєш, я не зможу сказати тобі про твоє життя.
Тіна була з нею вже майже півгодини. Дивно, що вдалося безперешкодно вийти з нею на зв’язок. Зазвичай це виходило через день, а то й через два, але два дні підряд Ліберман ще не приходила. Напевно, зв’язатися з нею Саніна змогла саме через своє бажання. Цієї ночі Юля яскраво і чітко побажала, аби блондинка з минулого прийшла до неї.
– А я й не прошу про моє. Про твою Головань розкажи.
– Нащо? Я ж розповідала.
– Розкажи, звідки вона родом, з ким дружить, чим займається. Мені потрібна її біографія.
– Юль?
– Арх, добре! Я думаю, що ця розповідь може допомогти мені згадати моє життя. Ну ми ж однакові!
– Гаразд. Глянь на мене – пам’ятаєш щось? Ти за ці пару разів, що зі мною спілкувалася, згадала мою копію з твого життя?
– Ні…
– Ну то чого ти очікуєш? Я можу розказати тобі про неї, але це нічого тобі не дасть, розумієш?
Тільки пам’ять має силу.
І у ній – лиш ти єдина
Натовп в пам’яті згадаєш,
А у нім – когось впізнаєш.
– Знову загадка?
– Я це не контролюю!
– Вірю, повірила.
– А які підстави не вірити?
– Жодних. Я шучу. Блін… Невже не можна ніяк обійти цей пам’ятний бар’єр? Ну бо я заїбалась прокидатися від рандомних речей! Серйозно? Тур в гори Карпати – пісня «Гора»? Японський прапор – «Japanese dancer»? Самопізнання – «Жоржина»? А магазин косметики – «Makeup»? Які ще сюрпризи будуть?
– Повір, я сама намагаюся тобі підказати і пошукати, але знайти нічого не можу. Після сну усі знання, що ти набудеш в ньому, зникнуть. Через сон неможливо знайти втрачені спогади, це закон людської природи. Проте спостереження щодо минулого – цілком можуть бути логічними. Копайся… в нашому часі, можливо.
Юля замовкнула.
– Не хочу…
– Не зрозуміла.
– Просто… Ваш період для мене дуже важкий… Я ж на виставі плакала… Не просто так.
– Не бійся. Для тебе це – вже минуле. А для нас – ще майбутнє. Розумієш, про що я? Тобі нічого боятися. А мені – є чого.
– Добре… Я буду досліджувати… Ти тільки себе бережи…
– Сподіваюся, це вже буде щось суще… А берегти да, буду.
– Поспілкуйся зі мною ще трохи. Я не хочу прокидатися…
*****
Двері на балькон тихо прочинилися, видавши майже непомітний у вечірній тиші скрип. Сонце вже зайшло за обрій, проте лише кілька хвилин тому, через що небо досі було трохи світлішим за абсолютно чорне. На фіолетово-рожевому, що перетікало в синій, як океан, простирадлі уже починали світитися зірки. В цілому, це було не так важливо.
Михайль вийшов на балькон, відчинив невелике віконце і сперся на нього руками.
На вулиці було тепло – хоч досі відчувався холодок зими (він також проявлявся у брудно-білих згустках снігу, що лежали на землі), але вже весняне квітневе повітря приносило із собою теплі подихи і запах розцвілої прямо під вікнами тополі.
Михась трохи постояв, вдихаючи цей запах, після чого витягнув з кишені широких штанів пачку цигарок і запальничку. Підпаливши одну папіроску, чоловік спокійно підніс її до губ і зробив першу затяжку. Вид з вікна відкривався негарний. Живучи на першому поверсі, мешканці бачили лише стіну сусіднього будинку. Михайль не любив цей вид, проте за два роки, що вже тут облаштувався, звик.
Та й кого це зараз хвилювало?
– Семенко, невже ти?
Різкий несподіваний голос змусив письменника повернути голову направо. З вікна, висунувшись, постала знайома для футуриста русява чуприна. На чоловіка радісно і ледь здивовано витріщилися два ока, трохи збільшені за скельцями круглих окулярів, під окулярами – вусики у стилі “зубна щітка”.
Михайль підняв вказівний палець, ніби говорячи “Зажди, один момент”, і хутко зник з балькону. Через хвилину його голова висунулася трохи лівіше від недавно виникнувшої людини.
– Здоров був, Омелянович! – краєчками губ всміхнувся Семенко, і зробив ще одну затяжку. – Курить будеш?
– А є?
– Мг. – затиснувши папіроску між зубами, футурист вдруге за вечір вийняв з кишені коробок і запальничку, передавши їх через зовсім маленьку відстань між вікнами. Незабаром над цими вікнами здіймалися уже дві хмарки прозоро-сірого диму.
– Як ти взагалі, Михасю? Давно щось не видно тебе.
– А треба з дому побільше виходити, Пилипе. Сидиш собі там в чотирьох стінах. Звісно нічого не побачиш.
– Та там Тарас знов захворів…
– Ааа… – письменник похилив голову. – Ну да, це все пояснює… – чоловіки замовкли і зробили по ще одній затяжці. – А в мене Іра захворіла, ми в санаторій відправили її. Хай не кричить разом з Наташою… терпіти цього не можу.
– Міш, ну ти хоть пожалій її трохи. Все ж дитина хвора, мати переймається…
– Тобі ввалить, Козицький? Не лізь не в свою справу. Будь ласка.
– Але можеш не заперечувати, що ти сам від твоїх сварок постійних втомлюєшся. Кожен день вас через стінку чути.
– Філіп, не наривайся. Будь ласка. – футурист шмигнув носом і знову підніс цигарку до рота. – Хоча да, в чомусь ти таки правий. Але тобі навряд це зрозуміло. Ти краще скажи, як праці там… Що ти там… готуєш…
– Курбас недавно музику в Березіль замовив. Працюю. Ну і паралельно там досліджую… Живу…
– Живеш… Гм…
Композитор і письменник похилили голови і трохи помовчали. З тополі злетів горобець, через що інші птахи теж зацвірінькали і змахнули крильми. У повітрі знову стало чутно запах тополі і тютюну. Попри вже майже повну темряву на небі, надворі ставало світло – запалювалися вуличні ліхтарі. Семенко зітхнув.
– Живеш… Гм… А й справді… Чому б і не жити?.. От стоїш тут, мешкаєш безкоштовно фактично, купа простору для творчості… Весна… – Михайль усміхнувся і прикрив очі, вдихнувши вітру, – Як у Бога за пазухою… Чом би й не жити, Пилипе? Поки є як… Та поки та партія не чіпає…
– Тихіше, Міш. Не можна так говорити.
Футурист знову зітхнув.
– Та вже ж виривається… Добре. Все одно нам поки цим перейматись не варто. – ще одна затяжка, – Жити, жити, жити…
Раптом десь зліва від чоловіків почулося щось схоже на звуки гітари, що змусило чоловіків синхронно повернути туди голови. Згодом повітря розрізали звуки голосу.
– А тепер я є вільна знов,
Лиш вперед веди душу, моя любов,
Лиш вперед, не звертай, і не зупиняй,
Бо з тобою я не одна,
Я не боюсь!
Бо я вже вільна,
Я вільна, вільна вільна, вільна, вільна, вільна…
З тобою рвусь
І маю крила,
Є крила, крила, крила, крила, крила, крила…
Семенко знову усміхнувся і сперся на підвіконня, з задоволенням слухаючи і продовжуючи курити. Про Козицького так спокійно, на жаль, сказати було не можна.
– Це шо таке?
– Юлька, скоріш за все. Голос її.
– Яка Юлька?
– Та Тіни Ліберман подружка. Вона до неї постійно приходить і балакає. Ну грає вона, звісно, неймовірно. Ото голос в дівки, скажи?
– А де вона живе хоть?
– На Дзержинського десь. Не знаю. Але приходить вона часто. Я з нею знайомий, бо з Тіною спілкуюся.
– А чого ж я цю Юлю не знаю? Чому вона не з нами?
– Наскільки я знаю, на неї через Тіну чи ще якусь знайому вийшли, запрошували до нас переселитись, але вона відмовилася. Не знаю, чому. Ну, може то й на краще. Все одно через вулицю живе.
Гітара продовжувала тихо грати, проте згодом обірвалася, і до голосу приєднався ще один – високий жіночий. Вони трохи поговорили, хоча слова розібрати було неможливо, і через деякий час зовсім затихли. В цей же час папіроска Семенка повністю дотліла. Письменник загасив пальцями невеликий вогник і підняв голову, вдихнувши чистого повітря.
– Міш, все добре?
– Мг. Але я вже, напевно, піду в квартиру. Наташа спить, скоро прокинутись має, та й в принципі час уже не ранній, так що… Приємно було поспілкуватись, Козицький.
– Тихої ночі, Семенко.
На секунду запанувало мовчання.
– Взаємно.
*****
Вечір з товстого скла
З синіми й чорними смугами
І вже більш втримати не могла
І серце плакало від наруги.
І чекала на шовкову ніч,
Надсилала свою мрію в зорі.
Розсипались темні плями зліш
І крижані усміхались гори.
Розгойдай огні на чорних хвилях!
Розряби блискучий оксамит.
Світ навколо мене кличе: мила…
Але серце моє хоре спить.
6-Х-919. Київ.
Юля усміхнулася і згорнула сайт, притиснувши телефон до грудей. Вона швиденько почистила історію пошуку, зачинила вікно і вийшла з балкону назад у квартиру.
– Може вже перестанеш на вулиці по три часа сидіти? Я йшов спати – ти сиділа, я проснувся – ти сидиш. Скільки можна, Оль?
– Вал, ти спав півгодини. Поки погода хороша, то чому б і не посидіти? Надворі тепло, атмосферно. Ти б хоч один раз на захід сонця подивився. Вони гарні такі останнім часом.
– Мені воно не нада. Хочеш – сиди на своєму балконі. Але блядь, ти уже від реальності відриваєшся. Кожен день ти там щось робиш. Я взагалі здивований, шо ти там порядки навела. Спокійно собі був склад. То нє, треба було розгребти.
– Ну я розгребла, бо вже той безлад бісити почав. Вже дивитись на нього несила.
– Шо ти така культурна стала? Марта вже голову задурила?
– Вал. Не смій нічого такого казати про Марту. Вона просто моя подруга, яка спокійно захоплюється літературою. Але вона мене на неї не підсаджує, я дала їй чітко зрозуміти, що цього робити вже не треба. Все. Я стала культурною просто через те, що завжди такою була. Недарма ж я вивчилася в Шевченка.
– Ладно. Розгрібай там свій балкон. Але і на мене реагуй, пожалуста. Бо ти в своєму світі десь.
– Реагуватиму, Вал. Не бійся.
Бебко закотив очі і вийшов з Оліної кімнати. Саннова знову зітхнула.
– І чому я тільки раніше не помічала, що він такий…
Вирішивши трохи провітрити мозок, дівчина знову вийшла на балкон. Небо з великою швидкістю темніло. Знизу проїжджали машини, Київ навіть уночі гудів гамором, хоча зі старенької радянської дев’ятиповерхівки не було видно навіть тисячну, та що там – навіть мільйонну його частинку.
Зорі. Зорі знову проявлялися в різних частинах неба – десь яскравіші, але в основному тьмяні в світлі автомобільних фар. Раніше, тільки на початку їх стосунків, брюнетка обіцяла Валу колись зірвати хоч одну.
Він розказав їй, що за них купити
Можливо все, і навіть його душу.
Юля зітхнула.
Та він змовчав їй, що зірки – як квіти –
Одну зірвеш, а ціле небо тужить…
Туманний спогад знов прорізав голову – вона стояла на подвір’ї якогось дому. Літо. І точно Київ. Самотність розгружала її мозок. Зорі. Яскраві зорі. Опівнічні. Не такі, на які вона дивиться в теперішньому, ті – тьмяніші. А ці були яскраві. І згодом стало зрозуміло, чому.
На вулиці просто не світили жодні ліхтарі. Звісно. Це ж був 2024. Це ж була війна… Це ж була комендантська година…
Війна… Якщо з її пам’яті вирізали війну, значить, в той період щось сталося. За сумісництвом 2024 – один з останніх років, який вона забула.
А потім… Вона стала Андромедою… Як зі свого вірша, який був написаний десь ще у 2018-му… Забула усе, її головною ціллю став добробут родини і любов чоловіка.
Вона була “улюблениця” долі –
Усміхнена, оманою зігріта…
Але це тепер в абсолютно непотрібному минулому. Тепер це минуле знищує її майбутнє, а майбутнє в свою чергу – знищує нормальне артистичне минуле. А без цього минулого у неї нема майбутнього.
Так, як казала Тіна. Так, як казала та, від кого залежить обидва її життя – теперішнє і те, що було століття тому. Та, яка вже справді хоче їй допомогти. І це вже відчуває її душа. Її серце лежить до літератури і музики, а Валу в цьому серці більше немає місця. А людина, яку, вона впевнена, вона скоро знайде, нарешті зробить її щасливою. І зорі будуть чути їхнє щастя. Щастя, де Бебко уже буде непотрібний.
І вже не варто витрачати зорі
На тих, хто в серці ніс метеорити.
Прошу відгуки, оскільки довго мучилася над цим розділом👇
0 Коментарів