День другий. Ковдра
від d_panyankaМаруся народилась в маленькому селі на Луганщині поряд з Провальським степом. Там завжди було тихо і спокійно, особливо взимку — люди, які не мали роботи в городах та садах, займалися хатніми справами та рукоділлям.
Бабуся Марусі в’язала найрізноманітніші речі більшу частину часу. Вона щиро намагалась навчити цьому й онучку, але активна дівчинка ніяк не могла впоратися зі спицями, нитками та схемами. У неї завжди в руках все плуталось, розліталося по всій кімнаті та рвалось. Тому вже за годину намагань Маруся кидала все та йшла малювати. Це в неї завжди виходило добре: її навіть взявся навчати місцевий дяк, розгледівши її талант та любов до цієї справи.
Літо подобалося Марусі набагато більше від зими, бо в цю пору року завжди був рух, завжди були якісь справи: господарі виводили худобу на пасовища, займалися землеробством, доглядали за птахами. Останнє здавалось Марусі найскладнішим — гуси чомусь не любили її і часто ганяли по двору, а то й по всьому селу. Кусалися вони дуже боляче, але дівчинка ніколи не жалілась на них — їй не хотілося, щоб якийсь поважний гусак через неї опинився на “ешафоті”.
Батьки Марусі ще рано вранці їхали в районний центр на роботу, дід та баба поралися по господарству, а тому дівчинка залишалась сам на сам. Вона могла робити все, що її захочеться. Іноді вона ще на світанку йшла з пастухами на пасовища, щоб доглядати корів та слухати до самого вечора історії старців про непопулярну сторону життя в Союзі. Коли біль від пережитого піднімався до самого горла — пастухи починали співати пісні, ніби це могло загоїти їхні рани. І в такі моменти Маруся починала трохи незграбно, але зі всією душею танцювати під музику навколо, бо це завжди викликало у всіх посмішку. Люди навколо плескали в долоні й сміялися — і це було головним в той момент.
Та більш за все Маруся полюбляла ті літні вечори, коли дід вчив її їздити на конях. Спочатку біля конюшні, а потім — в самому степу. Разом вони добиралися навіть до Королівських скель і, треба сказати, захід сонця там був просто неймовірно чарівним.
Настільки, що він назавжди відбився в її пам’яті.
***
Безтурботне дитинство Марусі залишилось десь позаду. Вона виросла, склала іспити та залишила рідне село, щоб вступити до Києва і там навчатися на художницю.
В день її від’їзду майже все село прощалось з нею. Пастухи проходили повз її хати зі своєю худобою і обов’язково вітали її зі вступом, говорили слова підтримки та обіцяли до її повернення пригадати ще більше нових цікавих історій. Продавчині з магазину, які “секретно” від Марусиної баби продавали їй цукерки, сухарики та чипси, бідкалися, що тепер їх продажі значно просядуть. А сама баба Марусі подарувала їй чудову в’язану ковдру та новенькі спиці — перше для теплої зими, друге — на згадку про стару з надією, що онучка все ж таки долучиться до цієї шляхетної справи.
І всі обіймали Марусю та казали, що будуть чекати на неї взимку.
Але тієї зими Маруся не повернулась додому — вона брала участь в Революції гідності. Вже колишня дитина допомагала людям навколо чим могла — ділилась їжею, бігала купувати ліки та зносила всі свої теплі речі з гуртожитку, аби допомогти людям, що стояли поруч з нею за свободу їхньої держави.
Було холодно, було страшно, але всі історії про Союз, які вона чула з самого дитинства, не давали їй здатися та піти додому — вона надто добре пам’ятала, до чого приводить життя під окупацією. І вона не хотіла, щоб це повторилось. Тому як би страшно не було, як би холодно не ставало з кожним днем, вона не йшла. І люди навколо також.
І це було найкращим її рішенням, бо згодом, саме на Майдані, Маруся познайомилась з Катериною. Одного дня дівчина просто підійшла до неї і сказала:
– Маєш чудову ковдру, – і на мить розгублена Маруся розгорнула її, запросивши обійнятися, щоб зігрітися разом. Бабусина ковдра дійсно була дуже тепла, і Катерина відмітила це з особливим захватом, а потім викрутилась трохи в обіймах і дістала зі свого рюкзака термос з гарячою кавою і два одноразових стаканчики:
– Пропоную випити за знайомство.
– Та ми ж незнайомі…
– Я — Катерина, – дівчина знову почала крутитися під ковдрою, щоб змогти не впустити термос зі стаканами та зручно протягнути руку. І Маруся, спостерігаючи за цією метушнею, не змогла не посміхнутися — вперше за дуже довгий час.
З тих пір вони були нерозлучні.
Катерина виявилась студенткою медичного зі старших курсів. Вона надавала першу медичну допомогу постраждалим та сміливо йшла вперед, на лінію зіткнення з “Беркутом”, щоб забрати важко поранених в тил. Маруся допомагала їй, чим могла — носила воду та ганчірки, подавала ліки та інструменти. Всі жахи тієї зими вони перенесли разом, як і разом вони зустріли перемогу всього українського народу — на Майдані, загорнуті в ковдру, яка вся вкрилася жахливими червоно-чорними плямами, і з гімном України на вустах.
***
Тепер, після стількох років, тримаючи в руках ту саму потягану ковдру, яку дівчата так і не змогли відіпрати, всі події минулих днів згадуються ніби з минулого життя.
Щасливе дитинство Марусі не просто закінчилося тієї зими. Його розбомбили, розстріляли, знищили. Росіяни прийшли в Україну, на її рідну Луганщину, та принесли з собою горе та війну. Її рідне село, мала Батьківщина, палало під ногами ворогів. Її дитинство та добра частина її життя палали разом з ним.
Єдине, що в Марусі залишилось з того життя — ковдра, яку їй подарувала бабуся на прощання, щоб вона не мерзла тієї зими, та дві спиці, якими вона так і не змогла навчитися в’язати від бабусі за її життя.
Цей розділ прекрасний. Початок такий затишний. Мені особливо сподобався момент про гусей, які дошкуляли Марусі, та вона все одно не жалілася на них
А від подальших подій навіть трохи мурахи йшли шкірою. І Маруся, і Катерина неймовірно сильні дівчата. Всі ми певною мірою маємо брати з них приклад
Дякую за цей фік!!
Дуже дякую за фідбек! Я рада, що моя робота викликала у Вас такі почуття ❤️
Це неймовірна розповідь, у мене аж мурашки по шкірі пішли.Це прекрасно!Але маю 2 зауваження( не в образу, а для подальшого розвитку): не “получалось” , а “виходило”; не “стаканчики”, а “склянки”.Знову ж таки, не хочу нікого образити цими словами!)
Дуже дякую за фідбек та виправлення! Я тільки вчуся писати українською, тому для мене і то, і то корисне ❤️